Minkara wednesday

10.04.2013 by george

Korno Motorsport

01.01.2013 by george

Pokud se trochu zajímáte o rallye a nesledujete pouze WRC, bude vám nejspíš jméno Karel Trojan alespoň trochu povědomé. Dříve narození budou znát Karla Trojana staršího, který závodil s Wartburgem 353. Dnes bude řeč o Karlu Trojanovi mladším a jeho servisu v malé vesnici nedaleko Prahy.

Dodnes si pamatuji den, kdy jsem jel po delší době svou obvyklou trasou na Beroun a málem jsem po výjezdu z výše zmíněné vesnice skončil v příkopu. Proč? Na poli vedle silnice vyrostla stavba a před ní stála podobná skupina jako na fotce, jen tam mimo to také stála komplet odstrojená karoserie s čerstvě vevařeným rámem.

Zjistit o co jde nebyl problém. Karel Trojan, který na Korně bydlí si zde postavil servis Korno Motorsport a od té doby jsem při každé cestě sledoval, co nového zde přibylo a rozhodně je na co koukat! Ford RS200? Ano. Lanci Delta Integrale? Samozřejmě! Jedno z 600 Porsche GT3 RS 4.0? Jistě. Mitsubishi Lancer Evo, Subaru Impreza? Všude kam se podíváte.

Karel Trojan začínal jezdit se Škodou Favorit pod hlavičkou AK JOKA TEAMu svého otce a Tomislava Vodičky v roce 1995. Na další sezonu dostal Trojan mladší a jeho spolujezdec Dan Vodička druhého, dnes již legendárního Favorita. Následně se posádka přesunuje například do Škody Felicie KIT CAR, Toyoty Celicy GT4, Fordu Escort RS Cosworth, Toyoty Corolly WRC, Škody Octavie WRC nebo Fordu Focus WRC. V roce 2008, kdy už jezdil s Mitsubishi Lancer EVO IX, přišla na Rallye Tatry nehoda, po které řidič i spolujezdec skončili s vážnými zraněními, ze kterých se ale naštěstí dostali a v dalším roce opět startovali.

Až do roku 2009 pokračoval Karel Trojan nejdříve s Danem Vodičkou a později s Petrem Řihákem více či méně úspěšně, ale krize si nevybírá a po roce 2009 přišla nucená pauza.

V posledních pár letech jezdí Karel Trojan se svým Evem hlavně Rallye Šumava a na dalších závodech se účastní jako technická podpora závodníků nebo pořadatelů, kterým pomáhá s bezpečností trati. Zajímalo mě, jakou šanci podle něj mají v současné době mladí, kteří by chtěli začít závodit a dozvěděl jsem se bohužel to, co jsem očekával. Konkurence je tak vysoká a vybavení tak nákladné, že je podle Karla Trojana malá šance, aby se někdo “z ulice” prosadil.

V současné době je hlavní náplní servis. Parkoviště u stavby je povětšinou plné, takže se zdá, že je pořád co dělat. Uvnitř i venku je rozhodně na co koukat, ať už na závodní speciály nebo různé díly a vybavení.

Jak říkal sám majitel, doba je těžká a kromě přípravy a servisu závodních speciálů teď provádí i servis pro běžná auta. Nicméně v době, kdy jsme přijeli na návštěvu byla na programu přestavba Imprezy na levostranné řízení, což se moc nevidí.

Uvnitř dílny bylo EVO X, dvakrát EVO IX (závodní a žluté tréninkové) a výše zmíněné Subaru. Venku bylo o něco více aut, nicméně značky pořád stejné.

A co na závěr? Nezbývá než doufat, že se Karlu Trojanovi povede dobře a uvidíme v budoucnu na více závodech, hlavně za volantem!

Minkara Wednesday #9

03.08.2011 by george

(more…)

Driftworks Awesomefest

02.08.2011 by george

Tento víkend se v Anglii v Mallory Parku konal další ročník Driftworks Awesomefestu. Narazil jsem na několik fotek zachycujících výběr ze zúčastněných Miat. Všechny najdete dál v článku…

This weekend, Driftworks Awesomefest’s another year took place at Mallory Park in UK. I’ve stumbled upon some pictures of attending Miatas. The rest is in the article…

(more…)

Le Miata Français

25.07.2011 by george

Po návštěvě Spojených států se zase vrátíme na starý kontinent a tentokrát do Francie. Narazil jsem na tohle NBFl v limitované verzi Etna (lak Velocity Red jako na MSM ve státech a Japonsku, rádio a reproduktory Sony Xplod, 16″ kola a hodně červené barvy v interiéru).

Let’s head back to the old continent after our recent visit to US. France in particular. I’ve stumbled upon this NBFl in Etna limited edition (Velocity Red paint as seen on MSM in US and Japan, Sony Xplod headunit and speakers, 16″ rims and a lot of red in the interior).

(more…)

How To: Foamectomy

12.07.2011 by george

Celkem častý problém je, že se vyšší lidé do Miaty nevejdou. To se ovšem dá do určité míry řešit pomocí foamectomy, tedy ubrání trochu výplně ze sedáku sedačky, čímž je řidič usazen o něco níž a získá více prostoru nad hlavou.

It’s quite common for tall people to have problems fitting into the Miata. You can solve this problem with foamectomy, by removing some of the foam from the seat. This will let the driver sit a bit lower and get more head room.

Úkon popsaný v tomto článku děláte na vlastní nebezpečí. Neneseme žádnou odpovědnost za škody, které si během prací způsobíte.

Your doing this on your own danger. We’re not responsible for any damage you cause yourself by following this write-up.

K provedení této “operace” budete potřebovat následující nářadí:

To perform this, you’ll need following tools:

kleště ségrovky / needlenose plyers

klíče o velikosti 8, 12 a 14 mm / 8, 12 and 14mm wrenches

křížový šroubovák / phillips head screwdriver

nůž na koberce / box cutter or razor

Celou proceduru budu ukazovat na svém sedadle, takže r.v. 99. Je to proveditelné samozřejmě i na dřívějších sedačkách z NA, akorát se některé kroky mohou lišit.

I’ll show the whole procedure on my seat from ’99 Miata. It’s feasible also on earlier seats from NAs, but some steps may differ.

(more…)

Karuizawa Meeting 2011

06.07.2011 by george

Hledal jsem video, které by přiblížilo jak to vypadá na každoročním Roadster srazu Karuizawa Meeting v Japonsku. Pokud se podívate do related videí, najdete další, ale sem jsem vybral snad jediná dvě videa, ve kterých nehraje Lady Gaga.

I was looking for a video to show what it’s like on every years Karuizawa Roadster Meeting in Japan. If you check the related videos, you’ll find more, but I’ve picked the two without Lady Gaga as a background.

Minkara Wednesday #6

29.06.2011 by george

(more…)

Minkrara WEdnesday #5

22.06.2011 by george

(more…)

Minkara Wednesday #4

01.06.2011 by george

(more…)