Časopis EVO MX-5

28.01.2011 by george

Dnes se mi do rukou dostal výtisk speciálu časopisu EVO zaměřený na Mazdu MX-5. Během chvíle jsem se prokousal pro mě nejzajímavějšími články a rád bych se podělil o své hodnocení.

Nejprve bych rád řekl, že oceňuji to, co přede mnou momentálně leží. Nemůžu než vyjádřit vděčnost, že u nás vznikla takováto publikace.

Bohužel ale musím říct, že článek pana Koubka byl velkým zklamáním. Sám v článku zmiňuje, že 20AE dostal k dispozici na celý měsíc místo obvyklého týdne, ale článek o tom nevypovídá. Čekal jsem důkladné hodnocení vozu a jeho jízdních vlastností, chování v různých situacích apod.  Místo toho se čtenář dočká slohové práce o výletu na Šumavu, ve které je letmo zmíněno pár faktů o vozu, z nichž spoustu vyčtete i z brožurky výrobce.

Článek srovnávající tři generace MX-5 je o poznání lepší, ale ani ten není úplně dobrý. Vyskytuje se v něm několik faktických chyb, jako je roční mezera mezi prodejem NA a NB, která sice opravdu existovala, ale v USA, ne v Evropě. Sám vlastním MX-5 NB s rokem výroby a datem první registrace 24.4.1998. Mazda měla druhou generaci víceméně hotovou již v roce 1997.  Dále pan Koubek uvádí, že faceliftový model přišel již v roce 2000 ačkoliv tomu tak bylo až o rok později.

Mile mě překvapil článek o Coupé verzi MX-5, která byla k dostání pouze v Japonsku. Překvapivě je článek o voze, který dost možná nikdo z Čech neviděl jinak než na obrázku, přesnější než o vozech, které měl autor možnost testovat.

Shrnutí historie Mazdy bylo velice zajímavé. Měl jsem určitou představu o vývoji, ale nikdy jsem nečetl žádný ucelený soupis vývoje firmy.

Celkově bych rozhodně publikaci hodnotil kladně. Až na pár zcela zbytečných chyb umožní alespoň částečně pochopit kult tohoto vozu i člověku, který s ním nikdy nepřišel do styku a neměl možnost poznat jeho kvality.

K největším nedostatkům vyjma těch, které jsem již zmiňoval výše bych přidal ještě výběr upravených vozů pro představení na konci publikace. Je mi jasné, proč byly vybrány právě tyto dvě Mazdy, ale v Čechách a na Slovensku se najdou vozy zajímavější a více upravené než jen s kitem sání a výfukovými svody.

V sekci o českých MX-5 klubech by se mohla objevit zmínka o MX-5 fóru, které je už více než rok aktivním místem, kde mohou lidé získávat informace a seznámit se s dalšími členy bez potřeby hesla. Pobavila mě zmínka, že mx-5.cz je místo, kde vám rádi pomohou další členové klubu. K uzamčení diskuse, která byla veřejná došlo po rozmíšce, kdy několik lidí nesouhlasilo s majitelem webu a nesdílelo názor, že jistá úprava MX-5 je nemožná.