Classy Norwegian

16.05.2011 by george

Po nedávném rozhovoru s Frodem jsem znovu projížděl fotky ze stavby jeho Miaty a napadlo mě, že by si rozhodně zasloužil představit i zde. Je to jedna z mála evropských Miat, která se dočkala vkusných úprav.

After my recent talk with Frode and browsing through his build thread, I finaly realised his car’s definetly worth the feature here. One of the few tastefuly modified european miatas.

Frode se původně poohlížel po AE86. Vzhledem k tomu, že se Corolly v Norsku nikdy neprodávaly je ale těžké nějakou sehnat a ty co jsou k mání jsou povětšinou dost drahé. Jeho otec se ho už nějakou dobu snažil přemluvit ke koupi Miaty a tak jí Frode nakonec vyzkoušel. Ihned si jí zamiloval a po pár týdnech hledání našel Madeline, tedy komplet seriovou ’92 1.6 s najetými 147.000 km.

First, Frode was looking for a AE86. But since they were not sold new in Norway, it’s hard to get one for a reasonable money. His father wanted him to get a Miata and so he tried one. It was love on the first sight and few weeks later he got Madeline, bone stock ’92 1.6 with 147.000 km on the odo.

Tou dobou už byl členem norského Miata klubu. Našel zde spoustu milých lidí, ale udržování vozu v seriovém stavu nebylo pro něj. Pak narazil na Clubroadster.net a objevil svět nekonečných možností v úpravách jeho vozu. Madeline je jeho už 3 roky a za celou dobu ho nenechala ve štychu, ať už v zimě nebo v létě.

He was already member of the Norwegian Miata club. Lot of nice people, but keeping the car stock wasn’t for him. Then he stumbled over Clubroadste.net a found the infinite possibilities in modding his vehicle. Madeline belongs to him for 3 years and never let him down so far, winter or summer.

Current speclist:

Engine:
Pipercross inductionkit
Magnacore 8.5 leads
OBX header
Zoom Engineering SS cat-back exhaust

Suspention:
Kyb AGX dampers
TrippleS springs
Tanabe Sustec strutbrace
EBC sport front discs
OEM reardiscs & pads
Enkei Rpf1 14×7 et.19
Toyo R888 185/60/14

Interior:
OEM checker mats
Works bell QR
Works bell Hub
Nardi 350 Black steeringwheel
Suichuuka shiftknob
Cobalt shortshifter
Dave products Hazard switch
Mazdaspeed rollbar (mounted to frame)
Zoom engineering doorpulls & Pockets

Exterior:
Trap 100mm frontlip
Rennenmetal tow hooks
Vitaloni California Wing mirrors
Zoom Engineering fuel Lid
Zoom Engineering Fog Light

Parts not installed yet are:
Lotus Elise s1 seats & custom brackets
M@rtin Ducktail (Yscc replica)
Fuji Racing Throttlebodies

Do budoucna Frode plánue před instalací klapky GO motoru, 264° ostré vačky, Megasquirt PNP, stavitelný podvozek, nové tie rods, tyčky stabilizátorů a přední stabilizátor, novou spojku a odlehčený setrvačník a jako třešničku na dortu(na kterou jsem nesmírně zvědavý) Trap blade lip na kufr.

Frode’s future plans are engine overhaul before ITB’s, 264° cams, MSPNP, coilovers, new tie rods, end links and front sway bar, new clutch and lightened flywheel and the best part for me, Trap blade spoiler.